Evropa, Vnitřní politika, Zahraničí

Německé řešení českého problému

Tento článek si přečetlo již 582 čtenářů

Během procesu zrodu nové koaliční vlády Německa se na scéně objevil pro některé pozorovatele poněkud úsměvný, pro některé možná zpátečnicky hloupý požadavek. Šéf bavorské CSU Horst Seehofer si přeje Ministerstvo domoviny proofreaders. Přesněji řečeno by mělo dojít k rozšíření ministerstva vnitra o tuto agendu. Především u liberálních voličů nápad vzbudil někdy až pohoršení. Dodnes je přeci jen národní cítění v Německu mírně ošemetným tématem.

Částečně nápad spustil proud vtipů, dokonce vznikl i falešný twitterový účet, nabádající německé občany k „procházce v německém lese, poslechu ptáků a sepjetí se s vlastí“.

Koaliční návrh sám jako by k vtipům vybízel. Není v něm příliš jasně navrženo, jak by mělo ministerstvo fungovat a jaká by byla jeho agenda. Někteří novináři proto usuzují, že se jedná především o symbolický krok směrem k voličům AfD.

var sklikData = { elm: „sklikReklama_86358“, zoneId: „86358“, w: 160, h: 600 };

Nicméně v Seehoferově domovském Bavorsku už pět let ono prapodivně znějící ministerstvo v zemské vládě mají. A překvapivě neřeší nošení tradičních Lederhosen ani pořádání Oktoberfestu. Ministr pro domovinu Markus Söder řeší například zavádění rychlého internetu do vesnic, otevírá otázku demografické změny venkova, či se snaží do venkovských oblastí rozmisťovat pobočky úřadů a vysokých škol. Obecně se tedy tento orgán zabývá venkovem. A to má logiku. Stejně jako v tuzemsku i u západních sousedů platí, že venkov častěji volí nejen méně liberálně, ale především antisystémově. V Německu se baštou extrémně pravicových a extrémně levicových pozic staly oblasti, které citelně trpí odlivem obyvatel, stárnutím populace a úbytkem pracovních míst.

Nutno podotknout, že se zřízení ministerstva zatím neprojevilo samospasným, i v Bavorsku AfD získala přes deset procent hlasů. Pro Českou republiku však tento nový způsob uvažování o zaopatřování ekonomicky méně úspěšných oblastí může znamenat recept na od devadesátých let přehlížený a opomíjený problém. Maloměsta se v Čechách a na Moravě nestačila dost rychle sžít s porevolučními změnami. Především zde nebyla vůle lidí ve vysoké politice venkovu cokoli usnadňovat. Vrcholná poučka Václava Klause o tom téměř magické samoregulaci trhu a jeho lpění na thatcherismu způsobilo, že místa s nižší vzdělaností a horší dostupností služeb začala ještě více strádat. Ostudou všech následujících českých vlád je pak fakt, že nastavený kurs nezměnily. Výstupem tohoto konání jsou dnes tendence ke vzniku krajských ghett, kde je bídné školství, na to v návaznosti i horší pracovní a životní podmínky a v konečném důsledku odliv obyvatel. V několika posledních letech byla vidět snaha napumpovat do venkova více peněz, investice to však byly spíše tristní. Ač jsou nové chodníky důležité, jejich samotná kvalita chytré a motivované lidi v místě neudrží. Je potřeba otevírat občanské spolky, zájmové kroužky, pořádat výstavy. Francouzský spisovatel a sociolog Édouard Louis například trefně popisuje přístup obyvatel chudého francouzského severu k umění. Je jim odcizené, ukořistili si ho pro sebe elitáři z měst, kteří ho proměnili ve svůj vlastní projev intelektu. Venkované pak nemají k seberealizaci nic než vlastní tělo. A to pak ideologizují.

var sklikData = { elm: „sklikReklama_86353“, zoneId: „86353“, w: 300, h: 300 };

V Německu jsou problémy nejcitelnější v bývalé NDR. Příklad úspěšné saturace maloměstského obyvatelstva si však lze vzít z Porýní. V takzvaném „nejprůměrnějším městě země“, Haßlochu, funguje výborně občanská společnost, existuje tam na 120 zájmových spolků (což je dost i na německé poměry) a poměry jsou politicky i populačně stabilní.

V Česku ve volbách v roce 2017 získaly SPD a KSČM procentuálně nejvíce hlasů v bývalých Sudetech, v regionech s nejvyšší nezaměstnaností, tam kde je nejméně peněz, ale také nejméně kulturního vyžití. V případě SPD se hnutí dokonce podařilo uzmout i bašty sociálních demokratů, což naznačuje, že si je voliči nutně nespojují jen s extrémními myšlenkami, ale také se sociálními hodnotami. Skutečná náprava poměrů na venkově však netkví ve vystupování z EU, hmotné a trestní odpovědnosti politiků a referendu. Lidé v regionech musí mít pocit, že nejsou osamoceni, nejsou druhořadí a především, že i na maloměstě je možné volit mezi více aktivitami, než je návštěva hospody, nebo večerky. A v takovém případě nebude na z dotace opraveném chodníku záležet.

var sklikData = { elm: „sklikReklama_86363“, zoneId: „86363“, w: 728, h: 90 };


Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.