Domácí scéna, Témata, Vnitřní politika

Apolitická politika v podání Jiřího Drahoše

Tento článek si přečetlo již 1591 čtenářů

Neúspěšný kandidát na post prezidenta Jiří Drahoš chce nadále zůstat ve veřejném životě. Plánuje kandidovat v podzimních volbách do Senátu v Praze 4 a zakládá spolek Společně pro Česko. „Formálně to bude spolek otevřený, apolitický,“ řekl serveru iDnes Drahoš. Zakládá ho spolu s kolegy z prezidentské kampaně Jakubem Kleindienstem a Alešem Novákem.


Jeho cílem má prý být hledání řešení pro důležitá společenská témata a jeho prosazování napříč politickým spektrem. Drahoš zmínil třeba problém exekucí, regionálních témat, problematiky vzdělávání nebo zapojení mladých lidí do veřejného života.

Snaha o vytěžení kapitálu z prezidentských voleb a zapojení do politiky je u Jiřího Drahoše spíše chvályhodná, jen je otázka, jestli zrovna toto má být ta správná cesta jak posunout u nás společnost lepším směrem.

Jiří Drahoš se dostal do druhého kola prezidentské volby mimo jiné i proto, že byl pro řadu voličů konsensuálním kandidátem a pověstným menším zlem (což byl bez ironie oproti Miloši Zemanovi skoro každý kandidát). Neznamená to nutně, že neměl vlastní názory, jen je (zřejmě na radu svých poradců) uměl artikulovat diplomaticky tak, aby nikoho nepopudil. To se mu částečně vymstilo během prezidentských debat před druhým kolem volby, kdy bylo potřeba poněkud „zatlačit na pilu“ a svého oponenta převálcovat argumenty, vizí nebo alespoň charismatem. Bohužel to o fous nevyšlo.

To, co nyní rozdělené Česko potřebuje, není tisícátá varianta na téma „nepolitické politiky“ ale naopak pojmenování zásadních problémů, které trápí naší společnost a nalezení vize, která lidi zaujme. To nelze dělat žádným lpěním na „neideologičnost“.

Drahoš správně zmínil například téma exekucí  nebo vzdělávání. Ano, tato témata je potřeba co nejrychleji řešit, jelikož částečně stojí za tím, proč lidé volí populisty a neidentifikují se s nynějším demokratickým zřízením. Řešení však jsou ryze ideologická. Chiméra, že lze politická rozhodnutí nahradit „experty“, kterou razí například hnutí ANO ztroskotá na prvním politickém rozhodnutí, což se ukazuje například na nynějším návrhu zákona o sociálním bydlení z dílny této strany.

Chce-li Jiří Drahoš prospět této zemi, nechť nezakládá další bezobsažná hnutí, ale navrhne svoji vizi, kam by se dál měla naše země ubírat. Třeba bude mít úspěch.

FOTO: Jan Handrejch, Právo


Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Ondřej Hudec

Novinář. Studoval politologii na FF UK a v rámci semestrálního pobytu také na Kodaňské Univerzitě. Člen Strany zelených a Mladých zelených.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.