politicon.eu

názory a komentáře

Rusko Společnost

Jak reportér porazil Kreml

Zatčení Ivana Golunova za údajné držení drog vyvolalo intenzivní protesty proti hrozbě zkorumpovaného bezpečnostního státu.

Muži, kteří na počátku června nařídili zatčení Ivana Golunova na základě falešného obvinění z držení drog, neměli tušení, že by se jeho jméno mohlo během několika málo hodin stát známým mnoha milionům lidí, a zastínit tak vystoupení Vladimíra Putina a Si Ťin-pching na Petrohradském hospodářském fóru, konaném ve stejném čase.


Reakce byla tak silná – od pouličních demonstrací v Moskvě až po tři deníky které vyšly se shodnou titulní stránkou odsuzující zatčení Golunova – že úřady odolávaly pouze do 11. června, jen pět dní po vzetí do vazby. Obvinění proti Golunovi byly staženy a Ministerstvo vnitra oznámilo, že suspenduje některé policisty.

Tak proč ten velký rozruch? Koneckonců, Golunov není ani celebrita ani nijak významný politik. Je to novinář, známý před minulým týdnem, jen v malém okruhu známých – do něhož jsem hrdý, že patřím a že je tak jak jej znám již 15 let. Policie, která ho chytila, jistě předpokládala, že je to „Nikdo“, můžou ho bez problémů zadržet.

To byla jejich velká chyba. Ve skutečnosti to byla Golunova nepředstíraná skromnost, která poháněla protesty jaké Rusko nevidělo už léta.

Golunov dělal svou práci s tichým profesionalismem a nijak se nepřátelil s velkými ruskými jmény. Jeho práce mluvila sama za sebe. To byl přesně ten důvod, proč ho tolik obyčejných Rusů podpořilo. Když viděli, co se stalo s profesionálem vykonávajícím pouze svou práci, pochopilu až s děsivou jasností svou vlastní bezbrannost vůči ruské bezpečnostní mašinerii.

Golunovova práce se dotýkala citlivých témat, to je jasné. Prošetřoval státní zakázky a temná zákoutí ruského státního businessu, kde úředníci spolupracovali se zločinci pod ochrtanou bezepčnostních služeb: třeba lukrativní business s hřbitovy, obchodní dohody Ruské ortodoxní církve, nebo jak úřad moskevského starosty obstarával materiál na opravy ulic.

Navzdory negativním informacím, které odkryl, Golunov není jedním z klasických ruských „opozičních novinářů“. Pokud by ho nějaká nit vedla k Putinovi, tak by ho pojmenoval, ale nesnažil se, jako mnozí jiní, rozkrýt ruský vládnoucí režim jako celek. Znal jsem Golunova 15 let, ale nevybavuji si, že bychom někdy řešili nějaká klíčová témata: Putina, režim nebo demokracii. Namísto toho jsme si povídali o přátelích nebo hovořili o životě v různých vzdálených oblastech Ruska, které během své práce procestoval.

To je důvod, proč jeho zatčení za držení drog dne 6. června, vyvolalo mrazení mnoha obyčejných občanů. Ne všichni Rusové se totiž cítí na boj proti Putinovu režimu. Ale doslova všichni se cítí bezbranně proti policii nebo zpravodajským službám, protože vědí, jak jednoduše lze použít trik podstrčení drog člověku. Ten tak může během okamžiku přijít o práci nebo bussiness a zničit mu během okamžiku život.


V roce 2004 bylo v Rusku 40 000 lidí ve vězení z různých důvodů spojených s drogami. Dnes toto číslo čítá obrovských 140 000, z nichž se 80% přiznalo k držení drog v často neveřejných a nestanstardních slyšeních. Překvapivě, vždy drželi množství dostatečné k trestnímu stíhání.

Obchod s drogami se v Rusku stal nástrojem policejního vydírání. Údajné držení drog je nyní cestou, jak mohou úředníci získat úplatek, zabavit podnik, přinutit někoho emigrovat nebo prostě umlčet. (To ale neznamená, že drogy nejsou v Rusku vážný problém – to je.)

Jinými slovy, příběh Ivana Golunova – s tím, co vypadá jako šťastný konec 11. června – by neměl být chápán jako další příběh ruských západních liberálů bojujících proti režimu. Celá ruská mediální komunita povstala aby ho hájila, včetně novinářů z pro-vládních médií jako je Russia Today. Golunov sám, přestože pracuje pro lotyšský online projekt Meduza, který opravdu není přátelský k RT, se objevil u soudu v tričku potiskem RT a nápisem „Redaktoři chtějí krev.“ To tričko bylo v rámci možností myšleno jako žert, ale ani jeden z „opozičních novinářů“ se nezúčastnil.

Takže tento problém je větší, než jenom jestli být pro Putina nebo proti němu. Poznamenává každého, od podnikatele, přes novináře až po nájemného pracovníka ve střední Asii, kteří se v dnešním Rusku cítí nechráněný zákonem.

Teď, když je Golunov svobodný a několik vysoce postavených policistů je potrestáno,  nejsou to už jen redaktoři, kteří „chtějí krev“, chce to také nezanedbatelná část veřejnosti. Chtějí vidět i další „vysoce postavené“, podílející se na této ohavné epizodě, pojmenované a potrestané.

V Itálii způsobila vražda vyšetřovatele boje proti mafii Giovanniho Falcone v roce 1992 takový veřejný odpor, že se z něj stal zlomový moment v boji proti mafii. Protest proti golunově zatčení má podobný nádech – Rusové se chtějí zbavit mafiánského sevření, kterým je bezpečnostní služby ovlivňují v každodenním životě. To pro ně znamená mnohem víc než samotný boj za skutečnou demokracii. Ačkoli vítězství v jedné bitvě by nakonec mohlo vydláždit cestu i k těm ostatním.

Autor textu, Alexander Baunov je vedoucím pracovníkem Carnegie Moskevského centra a šéfredaktorem Carnegie.ru. Článek je překladem textu „How a reporter beat the Kremlin“ publikovaného na serveru politico.eu (Překlad Stanislav Kolařík)Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

LEAVE A RESPONSE

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..