politicon.eu

názory a komentáře

Česko

Piráti, příští vládní strana?

V posledních průzkumech se Pirátská strana opakovaně umístila na druhém místě s náskokem 2-3℅ před třetí ODS… Tak se Piráti začali označovat za druhou nejsilnější stranu, nebo nejsilnější opoziční stranu, jakoby zapomněli na květnové volby, kde měli také být druzí a skončili třetí, byť jen o půl procenta.

Piráti jsou rozhodně úspěšnou stranou. Ikdyž mnoho komentátorů předpokládalo, že se Piráti rozpadnou a rozštěpí jen co vstoupí do parlamentu. Nestalo se tak a Pirátská strana je považována za etablovanou středo-levou liberálně smýšlející stranu. Když jsou nyní považováni za druhou nejsilnější stranu, je třeba se podívat na jejich koaliční potenciál. Piráti se vyprofilovali na heslu „pusťte nás na ně“, na svém autobusu měly karikovaného jak Andreje Babiše tak i současné a bývalé zástupce ODS a ČSSD, to je jasné vyhrazení proti tradičním stranám. Pokud se tedy Piráti budou těchto hesel a zásad držet i v příštích volbách, pak se koaliční potenciál Pirátské strany povážlivě ztenčuje.

Kdo do tedy do koalice zbývá?

Dá se předpokládat, že s hnutím SPD ani KSČM by v žádném případě Piráti do koalice nešli.


KDU-ČSL je silně konzervativní strana, která navíc seděla s hnutím ANO v Sobotkově vládě, těžko si představit jejich spolupráci na vládním půdorysu. Ale v politice se už staly šílenější věci. Jediná věc co je spojuje je prounijnost.

Jediná spolupráce, která se zdá být realistickou, je spolupráce Pirátů, TOP09 a STAN. Co už se realistické nezdá je, že by tyto strany mohly mít většinovou vládu. TOP09 a STAN sice nejspíše do příštích voleb půjdou spolu, ale i tak většina pro liberály ve sněmovně bude jen těžko.

Jaká je tedy možnost aby vznikla vláda Pirátů? Nezbývá než čekat, další volby do Poslanecké sněmovny se budou konat až za dlouhou dobu a tak se může stát ještě spoustu věcí. V politice stačí minuty k tomu, aby bylo vše jinak. Už teď je ale zřetelné, že pravolevý konflikt se do České politiky začíná znovu vracet. A to střetem Pirátů a ODS. Pouze jedna z těchto stran nejspíš bude v budoucnu skládat Vládu.

Pokud Piráti neodhodí svůj idealismus, jejich koaliční potenciál je velice nízký. Pokud svůj idealismus odhodí, spousta lidí už nebude mít důvod Piráty volit. Budou Piráti jen věčnou opozicí, nebo jednou povedou tuto zemi?

Kresba: Petr Vyoral

Ještě jste si neobjednali náš měsíční výběr článků?
Tak to udělejte…Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 COMMENTS

  1. Doporučil bych si přečíst Povolební strategii Pirátů pro volby do Poslanecké sněmovny 2017.

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..