politicon.eu

názory a komentáře

Evropa Společnost Z

Seznamte se s mládeží AfD

Německá krajně pravicová Alternativa pro Německo (Alternative für Deutschland – AfD), která svou základnu vystavěla na trefení se do zášti rozzlobených starých bílých mužů. Nyní rekrutuje jejich syny i vnuky.

Na pochodu, konaném minulý pátek v Mittweidě, malebném univerzitním městě zasazeném do kopců Saska, státu v bývalém východním Německu, vedl regionální vůdce AfD pro mládež Rolf Weigand mluvil k davu asi 200 lidí. Upozorňoval na problém, který obecně vyvolává hluboké znepokojení na Východě – na emigraci do západní části Německa, kam se od pádu Berlínské zdi přesunují miliony východních Němců.

„Musíme udržet naše mladé lidi tady v regionu,“ řekl Weigand, 35letý inženýr, davu složenému převážně z mužů. „Posílí to také naše mládežnická sdružení a naše mladé hasiče, protože také potřebují mladé lidi, a to je to, za co se zasadíme.“

V Sasku se v neděli konaly volby do regionálného parlamentu a dle očekávání AfD získala čtvrtinu hlasů (Zisk 27,5% AfD řadí v Sasku na druhé místo za vítěznou CDU s 32,1% – pozn.redakce). To je více než trojnásobný výsledek oproti volbám v roce 2014. Země se stala centrem, opozice proti migrační politice kancléřky Angely Merkelové, a přestože její křesaťanští demokraté zvítězili, jejich voliče AfD přetahuje ve velkém.

Faktor mládí


Celonárodně slaví AfD úspěch v preferencích mladších dospívajících. Vedení strany tvrdí, že velkou část jejího úspěchu v Sasku a jinde na východě tvoří Mladá alternativa (Junge Alternative). Schopnost přilákat mladé voliče je jedním z důvodů, jak může AfD pokračovat ve svém destabilizování německého politického estabilishmentu.

„Mladá alternativa je velmi důležitou součástí naší strany,“ řekla Alice Weidel, spoluzakladatelka národní AfD, minulý týden na serveru POLITICO a dodala, že „přístup k mladým lidem“, který skupina poskytuje, je neocenitelná.

Mittweida, asi patnáctitisícové město, jehož idilický zevnějšek jakoby odporoval historii extrémně pravicových násilností, je úrodnou půdou pro nacionalistický populismus Mladé alternativy.

Na páteční demonstraci se mladý příznivce AfD oblékl do černého trička, které se jej identifikovalo jako Ollieho, a šel podpořit kandidáty v tom co budou dělat, aby zabránili mladým lidem opustit Mittweidu. „Co se týče klubů pro mládež, tak toho tady není moc,“ řekl a stěžoval si, že mnoho mladých lidí prostě nemá co dělat.

Weigandův spolukandidát, Lars Kuppi, ho ujistil, že AfD „o problém ví“ a slíbil, že situaci zlepší, takže „mladí lidé už nebudou trávit svůj volný čas na autobusových zastávkách“.

Kluby mládeže jsou ve skutečnosti klíčovým nástrojem v úsilí Junge Alternative o podporu. Mnoho mladých lidí se zdráhá být otevřeně spojeno s krajně pravicovou stranou a nechce se účastnit jejích akcí, tvrdí Weigand. Poselství strany rezonuje mnohem více v prostředí „bez veřejnosti“.

„Je to model, který mi připadá docela zajímavý a vzrušující,“ řekl Weigand.

Budování budoucí podpory

Problémy vedoucí k podpoře AfD v Mittweidě jsou známé. Mnozí zde trpí uprchlickou politikou kancléřky Merkelové, o které si myslí, že nakonec okradne zemi o její německou identitu. A ačkoli nezaměstnanost klesla a hospodářství regionu je zdravé, mnozí se cítí nejistě ohledně budoucnosti.


Mladý zemědělec, který stejně jako většina příznivců AfD odmítl prozradit své jméno, uvádí, že bude hlasovat pro tuto stranu, protože nesouhlasí s politikou Zelených v oblasti klimatu. (AfD popírá, že změna klimatu byla způsobena člověkem.) Řekl, že se obává, že by ho Zelení přinutili vzdát se svého skotu „jen kvůli ochraně klimatu“.

Bez ohledu na úspěch AfD v nedělních volbách, nemá naději na podíl na moci v zemi, protože všechny ostatní strany vyloučily koalici s krajní pravicí. Přesto, jako největší opoziční strana, bude AfD mít citelný vliv z opozice.

A pokud se Mladé alternativě podaří přilákat saskou mládež ke straně, strana pravděpodobně na nějakou dobu opanuje politickou debatu na východě Německa i mimo něj. Mládežnická hnutí německých zakladatelských stran také hrála po desetiletí ústřední roli při výchově budoucích vůdců.

Vyhlídka na to, že se AfD vpadne do politické infrastruktury v regionu, je přesně to, co dělá starosti členům studentské skupiny Zukunft Sachsen (Budoucí Sasko), která se snaží zastavit vzestup krajně pravicové strany. Naléhá na mladé lidi, aby hlasovali pro jakoukoli stranu kromě AfD. Weigand a jeho kolegové považují takové aktivity za něco víc než zastrašovací taktiku. Nicméně přesvědčení mladých voličů o tom, že AfD není potenciálně nebezpečnou silou, bylo největší výzvou strany při získávání většího počtu hlasů mládeže.

Nepomůže to, že část Mladé alternativy má pověst větších radikálů než samotné AfD. Několik státních poboček se dostalo pod dohled německé bezpečnostní agentury a dokonce i starší členové AfD varovali mládežnickou organizaci, aby se distancovala od nejextrémnějších členů ve svých řadách.

Ve městech jako Drážďany a Lipsko, které obě mají velké studentské populace, podporuje velká část mladých Stranu Zelených, jak je tomu v jiných částech Německa. Celonárodně má Mladá alternativa zdaleka nejméně členů všech mládežnických organizací hlavních stran. Ale ve venkovských oblastech, které jsou domovem většiny obyvatel Saska, vidí Mladá alternativa otevření.

„Nejsme nacisté,“ ujistil dav v Mittweidě Mike Moncsek, člen výkonné rady AfD v Sasku.


Článek je založen na překladu textu „Meet the AfD youth“ autora Joshua Posanera
publikovaného na serveru politico.eu. (Překlad Stanislav Kolařík)


zdroj obrázku: welt.de/picture alliance/dpa


Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

LEAVE A RESPONSE

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..