politicon.eu

názory a komentáře

Česko Z

Může Přísaha Roberta Šlachty uspět?

Hnutí Přísaha Roberta Šlachty je nové politické hnutí, které se objevilo jakoby z čista jasna. Pokud se člověk podívá na aktivity Roberta Šlachty před založením hnutí, zdá se s podivem, že spoustu komentátorů a novinářů zpráva o založení hnutí překvapila. Vystupování Šlachty, kdy se ukazoval kdekoliv to šlo, jeho knížka, která zažívala opravdu krásná čísla prodeje, to vše nám mělo naznačit co se blíží. Robert Šlachta pochopitelně svou Přísahu nevyhranil na politickém kompasu, respektive její pozici dal poněkud patetické pojmenování „strana spravedlivého středu“ což vám sice neřekne nic o jejím ideovém směřování, o tom, jaké chtějí daně, zda chtějí velký či malý stát, ale patří to k dnešnímu trendu stran „pro všechny“. Pokud by se Šlachta vymezil pravicově či levicově, udělal by obrovskou chybu, vyhranění by naprosto znedůvěryhodnilo jeho životní příběh, který je silným a zároveň vlastně jediným silným faktorem na kterém Přísaha vznikla.

Nebudu tady popisovat minulost Roberta Šlachty, jeho účast v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ani jaká byla jeho role při pádu Vlády v roce 2013 – o tom by se nejspíše daly psát knihy a tento článek rozhodně nemá v úmyslu toto rozebírat. Ostatně důležitější než nějaký faktický či názorový výklad, je síla příběhu a jaký pocit ten příběh vyvolává v lidech. Spousta lidí vidí ve Šlachtovi jistého ochránce slabších, toho, kdo se snažil vymést tu „špínu“, toho, kdo bojoval s korupcí a papaláši. To dává Šlachtovi opravdu silný příběh a předurčuje to, že se jeho hnutí musí nutně vydat cestou protikorupčního hnutí. O tom, že se na tuto dráhu vydává svědčí nedávno zahájená petice na prověření zakázek z nouzového stavu. Protikorupční hnutí tady však už jedno máme, hnutí ANO2011 nehledě na svůj podíl na korupci se zdá, že mu voliči stále neubývají nějak rapidně (byť podle průzkumů ztratilo postavení nejsilnější strany v Česku) dá se však spekulovat o složení voličů, kolik z nich je ještě protikorupčních, nevolí ho tito lidé jen protože nevidí alternativu? Na protikorupční vlně se také vezou Piráti a každá strana, která se snaží vymezovat proti Babišovi používá protikorupční rétoriku. Je tady místo pro další protikorupční hnutí?

Antibabiš? Ne, antikorupce!

Důvodem proč by Robert Šlachta mohl vyhrát souboj o protikorupčního voliče může být kromě jeho silného příběhu také to, že na rozdíl od všech ostatních, se ve svých výstupech vyhýbá označování Babiše jako toho, kdo za korupci může, když mluví o korupci, mluví o vládě, konkrétních ministrech, jeho rétorika není antibabišovská i přesto, že na vládu útočí. Jestliže Piráti chtěli dát důchodcům „důstojný exit“ Robert Šlachta to nechce udělat, on to dělá, teď to stačí jen prodat.

Další silnou stránkou Šlachty je jeho Facebook na kterém jej sleduje 70 tisíc lidí, to je více než kolik lidí sleduje například ODS (66 tisíc, předsedu Fialu jen 53 tisíc) Ivana Bartoše sleduje například 86 tisíc lidí a Andreje Babiše 230 tisíc lidí. Šlachta teprve začíná a už má ze sociálních sítí obrovskou podporu, samozřejmě ne každý sledující je podporovatel, avšak dosah je obrovský a jeho stránky jsou dobře spravované. Šlachta se nebojí vyrazit do ulic za lidmi, už od oznámení založení hnutí dělá kontaktní kampaň. Ta byla sice odsunuta, kvůli zákazu cestování, ale nyní se znovu rozjíždí, na každém výjezdu pořídí mnoho fotek s lidmi, které samozřejmě putují na sociální sítě, tím vzniká dojem opravdu masivní podpory ze strany „obyčejných“ lidí. Další věcí, která může fungovat, ač to může znít směšně, je Šlachtova mluva. Styl, jakým Roberta Šlachta mluví je nedokonalý, nejsou to vytříbená spisovná slova jako někde z učebnice, jde o lidovou mluvu s Moravským přízvukem, ačkoliv nad tím může městský volič ohrnout nos, tak venkovskému člověku to může být naopak sympatické, ostatně snaha o srážení Andreje Babiše tím, že mluví lámanou češtinou nikdy nefungovala.

Slabiny hnutí

Každé hnutí a každá politická strana mají své slabiny, mezi slabiny hnutí Přísaha bych zařadil to, že nikdo jiný, než Robert Šlachta tam nejde vidět, ani člověk co hnutí pozoruje si nevybaví nikoho jiného než Šlachtu, hnutí stojí a padá na něm. Na hnutí A. Babiše vidíme, jak lehce se hnutí postavené na jednom člověku umí personálně vyprázdnit. Šlachta navíc není Babiš, má sice silné stránky a příběh, avšak nemá za sebou miliardy, nemá koupená média ani desetitisíce zaměstnanců, kterým by mohl rozdávat firemní tisk. Další nevýhodou Šlachty je to, že je určitá skupina lidí, co mu nikdy neodpustí pád vlády v roce 2013 a nejen, že nikdy neosloví je, ale ani lidi kolem nich.

Šlachtovo hnutí zdá se dobře odhadlo dobu, kdy nastoupit, kontaktní kampaní i tou na sociálních sítích se poměrně rychle dostává do povědomí lidí. První průzkum, ve kterém se objevilo mu přisoudil 2 % hlasů, pro úplně nové hnutí to není úplně málo, navíc se tak objevilo na obrazovkách ČT24 ve velmi sledovaných Otázkách Václava Moravce. Dle mého osobního názoru má Šlachtovo hnutí velké předpoklady k překonání 5 % hranice vstupu do sněmovny. Hnutí má charakteristického lídra, není to další strana jen pro „měšťáky“, nevede válku s Babišem, a i díky tomu má velkou šanci přebírat voliče hnutí ANO, hnutí je uvěřitelně protikorupční. Uvidíme, zda se hnutí povede nabrat charismatické lidi na kandidátky a zda bude kampaň účinná. Start mělo hnutí Přísaha dobrý.


Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 COMMENTS

  1. Šlachta je dobře a moderně vymodelovaná obdoba naděje prognostického ústavu.Jde pravděpodobně o sofistikovaně skrytou kádrovou rezervu příkladů „starých pořádků“.Pravděpodobmě půjde o druh vítězství, které už známe z dob minulých, jenom v přesvědčivějším podání s odkazem na sázku naivity voličské základny.Koblihy se dají upéct v mnoha neuvěřitelných metamorfozách v daných základech Putinovské režie.Jde pravděpodobně o nového přesvědčivého Trojského koně vypiplaného ze starého,původního materiálu.Jakou kvalitu moudrého státnického vědomí může vyrobit způsob přesvědčivě nastaveného, zkostnatělého policajta z postkomunistické éry. Nevím, proč je tak nutná identita příspěvků se jménem a e-mailem ? Vytváří to až podezřelý dojem evidence do budoucna určený těm,kterým by jednou názor jednotlivce nevyhovoval, dle dané „nové normy svobodomyslného myšlení a jednotlivec jako za starých časů“ by mohl být do budoucna předmětem novodobé persekuce.

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..