politicon.eu

názory a komentáře

Ekonomika Evropa Historie

12 lidí, kteří zničili Itálii

<< předchozí část textu

Ale člověk, který pro to možná udělal více než kdo jiný, byl…

9. Bettino Craxi

Italská lavina dluhů začala růst na počátku 30. let 20. století. Ale v době, kdy se Craxi stal prvním nekřesťanským Demokratem, který od dob války vedl vládu v roce 1983, byl dluh pořád jen 65% HDP. Když za čtyři opustil úřad, vyšplhal se dluh na 89%. Bylo tam několik důvodů pro tento vzestup: překračování rozpočtu, rozhazování peněz, neschopnost, nedostačující míra daní, politika centrální banky, která zvýšila náklady na úhradu stávajících dluhů Itálie  a – v neposlední řadě – korupce. Vláda za Craxiho zaznamenala upevnění zhoubných opatření, díky čemuž byly posíleny náklady každé veřejné akvizice, od metra, po sanitární zařízení pro seniorské domy, díky čemuž se vytvořila marže, která se posléze rozdělila mezi mohutné italské strany. Poté, co se bezstarostně přiznal soudu, že věděl o tomto systému – a také o účasti Socialistů – Craxi utekl do Tuniska, kde také zemřel v roce 2000.


Dalším důvodem, proč ho zahrnout do italské „Špinavé dvanáctky“ je to, že dovolil jednomu muži získat moc nad polovinou televizních obrazovek v zemi. A tím mužem je samozřejmě…

10. Silvio Berlusconi


S pomocí nepřekonatelnou mocí médií Berlusconi „vtrhl“ do úřadu v roce 1994, jenom proto, aby byl o osm měsíců později sesazen. Po dlouhém období stráveném v divočině se vrátil zpátky v roce 2001 a stal se nejdéle úřadujícím lídrem v poválečné Itálii. Mohly bychom také říct, že byl západním nejúspěšnějším politikem, důležitou, ne-li kontroverzní postavou na mezinárodní scéně, od té doby, co se stal George Bush starší prezidentem Spojených států amerických.

Berlusconiho moc nad Itálií byla obrovská. Jeho televizní kanály mu pomohly utvořit myšlení národa (přesvědčil Italy, aby uvažovali o svých vůdcích jako o umírněných, i když pocházeli z neofašistických pravic). Jeho neustálé očerňování prokurátorů a soudců, kteří ho shledali vinným, včetně údajného uplácení soudců a svědků, placení za neplnoletý sex (za nějž byl odsouzen) podkopalo již křehký respekt Italů k právu.

Jeho objektivizace žen (jeho ministryně pro rovné příležitosti byla bývalá modelka nahoře bez) je vysvětlením, proč je Itálie genderově nevyvážená, i přes její sofistikovanost a prosperitu.

11. Romano Prodi

Teď si možná můžete říkat, co tady dělá takový geniální muž? Jak mohl tento profesor s dobrými úmysly, který vládl své zemi od roku 1996 do roku 1998 a poté od roku 2006-2008 přispět k rozkladu země?  Mnoho Italů by odpovědělo: „Protože nás dovedl k tomu zatracenému euru.“


Když byl Prodi poprvé zvolen do úřadu, všeobecně se předpokládalo, že  Itálie, jejíž veřejný dluh vzrostl na 120% HDP, nemůže dosáhnout kritérií pro její zařazení pod jednu jedinou měnu.  Ale po návštěvě španělského protějšku, se Prodi rozhodl, že Itálie kritérií dosáhnout musí. Španělsko bylo odhodlané se přidat k Euru, a Itálie nemohla selhat tam, kde její středomořský soused (a rival) uspěl.

Získání přístupu do „euro klubu“ se stalo záležitostí národní hrdosti, a Prodi úspěšně přesvědčil Italy, aby učinili značné oběti ke snížení rozpočtového deficitu, zatímco přesvědčoval zbytek Evropské Unie, aby přivřela oko ke kolosálnímu dluhu Itálie. Eurozóna byla voličům předložena jako jakási finanční nirvana, ve které by nízké úrokové sazby ulehčily břemeno nejen pokladně, ale i rozpočtu domácností.
O co se ale Prodi, ale ani nikdo jiný nestaral, bylo to, že by Italové tak ztratili vlastní moc nad udržováním jejich konkurenceschopnosti devalvací Liry, a že jen další (a možná nekonečné) oběti jim umožní vyrovnat se Němcům, jak bylo očekáváno.

12. Roberto Maroni


O tomto jazzu-milujícímu, osvícenému muži můžete ještě něco málo slyšet ze severní pravicové strany „Liga severu“. Maroni, který pracoval ve vedoucích pozicích ve všech Berlusconiho vládách, se před pěti lety relativně stáhl z veřejného dění, vykonáváním funkce guvernéra Lombardie, regionu okolo Milána. Maroni je,  co se týče politického přesvědčení vzhledem k jeho domovské pravicové straně. umírněný. V lednu oznámil, že nebude kandidovat do regionálních voleb, které se budou konat 4. března současně s volbami parlamentními. To posílilo spekulace, že se tak stal možným kandidátem na předsedu vlády, jakmile bude po volbách.

Hlavně pro mladé Italy je tu ale závažný důvod, proč Maroniho znovu neuvítat ve vládě; jako ministr práce na počátku roku 2000 podporoval zavedení zákona, který více než kterýkoli jiný pokřivil trh práce. Zákonem, který přinesl ulehčení šéfům, kteří můžou zaměstnávat mladé na základě krátkodobých smluv, aniž by podkopali výhody starších spolupracovníků, kteří ve společnosti pracovali po celý život, zároveň vytvořil generační propast, která od té doby roste.

Obtížnost, se kterou se získání užitečného zaměstnání, které dovoluje pracovníkům si vybudovat důchodová práva, uzavírat hypotéku, a možná založit rodiny, je hlavním vysvětlením úprku tolika mladých Italů do zahraničí – a proč tolik lidí, kteří zůstávají volí nekonformní Hnutí 5 hvězd, jak naznačují průzkumy, říkající, že tato strana je momentální nejpodporovanější stranou Itálie.

Hororový scénář – pro finanční trh a pro Brusel –  je koalice mezi Ligou a Hnutím 5 hvězd. Obě strany to vyloučily, ale to nic neznamená,  jakmile budou výsledky známy, začnou debaty, které ponesou ovoce oběma stranám.  Ne, že by alternativy byly o moc lepší: pravicová vláda složená ze stran, které slíbily hory doly, by možná musela porušit italské závazky vůči Eurozóně, aby bylo možné dostát svým slibům, nebo „velká koalice“ levice a pravice, která by měla potíže se shodnout na ekonomických a sociálních reformách.

Italská „Špinavá dvanáctka“ má stále ještě místo pro pár dalších.

Autor: John Hooper,

korespondent „the Economist“, a autor  knihy „Italové“ (Viking, 2015)Článek je překladem textu 12 people who ruined Italyna serveru POLITICO.eu
Překlad Jana Česká


Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..