Pokud má být nějaké město nebo země konkurenceschopné, potřebuje k tomu jednu základní věc – lidi.
Po dobu posledních šesti let, Globální index konkurenceschopnosti taletů (Global Talent Competitiveness Index – GTCI) hodnotil země a velká města z hlediska jejich schopnosti přitahovat, rozvíjet a udržovat talenty. Jedná se o každoroční srovnávací zprávu sestavovanou mezinárodní obchodní školou INSEAD v kooperaci se skupinou Adecco a Tata Communications. Porovnává a hodnotí 119 zemí a 90 měst na základě jejich schopnosti růst, přitahovat a udržet talenty.
Podívejme se tedy jak dopadl letošní žebříček představený na pravidelném Světovém ekonomickíém fóru v Davosu.
TOP 5 zemí
Studie pro hodnocení využívá šesti „pilířů“:
- „Enable“ se zaměřuje na regulační, tržní, obchodní a pracovní prostředí a zda schopnost přilákat lidi nebo je naopak odradit.
- „Attract“ hodnotí, jak příznivá je země nebo město i v ostatních aspektech života – ať už to jsou lidé nebo podniky -, ale také pro ty, kteří pocházejí ze znevýhodněných prostředí, pro ženy nebo starší lidi.
- „Grow“ zkoumá, jak dobře země nebo město rozvíjí své vlastní lidi, například prostřednictvím dobrého vzdělávacího systému, který nabízí celoživotní učení.
- „Retain“ se zaměřuje na to, jaké je to místo k životu; jednou z hlavních složek udržení talentu je totiž kvalita života v místě.
- „VT skills“ měří dostupnost pracovníků s odbornými a technickými dovednostmi.
„GK skills“ se zabývá dostupností globálních znalostních dovedností (pracovníci v profesních, manažerských nebo vedoucích pozicích).
První Švýcarsko vyniká ve všech šesti ohledech, ale obzvláště v udržení si talentů. Nabízí „ideální ekonomické prostředí z hlediska jeho regulační, tržní, obchodní a pracovní krajiny“.
Dalším je Singapur, který na druhé místo vystřelil především velký zisk v kategorii „Enable“ z důvodu velmi dobré schopnosti lákat zahraniční talenty.
Spojené státy americké na třetím místě, zase velmi dobře působí v růstové oblasti. Důvodem tohe je velmi prestižní sít vysokých škol a možnosti v kariérním uplatnění. To způsobilo i vedoucí postavení USA z pohledu GK skills.
V přístupu k sociální ochraně, výhodám a dobrému životnímu stylu vyniká na čtvrtém místě Norsko (stejně jako Švýcarsko). Švédsko vyniká ve všech šesti metrikách, ale především v tom jak dokáže talentované jedince udržet.
TOP 5 měst
V žebříčku „Global Cities Talent Competitiveness Index“ hodnotící jednotlivá města, se užívá stejné čtyři hlavní metriky jako pro celé země (Enable, Attract, Grow, Retain), ale jsou rošířeny o pátou „Be Global“. Ta reflektuje pocit internacionalizace daného města.
Špičku seznamu okupuje Evropa. Prvních pět měst je Curych, Stockholm, Oslo, Kodań a Helsinky. Mimoevropské město je až šestý Washington D.C..
Curych talenty obzvláště přitahuje, zejména kvůli zdejší kvalitě života v kombinací se značnou mezinárodností zdejších obyvatel. Z první pětky Zurich získal nejvíce bodů v „Be Global“.
Stockholm zabodoval v pilíři dostupnosti, to vysvětluje i přítomnost mnoha společností společnosti Forbes Global 2000 ve švédském hlavním městě.
Oslo a Kodaň, obě města získávají vysoké skóre hlavně hlavně v atraktivitě a růstu. To díky vysoké kvalitě života a hojnosti velkých univerzit. Helsinkám zase hodně pomíhá dostupnost lékařské péče.
Co je na těchto místech tak úžasného?
Přední příčky obou žebříčků opanují země/města mající společné čtyři klíčové vlastnosti. Jedná se o: vzdělávací systém, který předvídá potřeby zaměstnavatelů a umí na ně reagovat; flexibilní obchodní a regulační prostředí; prostředí poskytující zaměstnancům flexibilní práci a poskytující sociální ochranu; vlády podporující otevřenost.
Předních pět měst nabízí vysokou kvalitu života, dobrý systém vzdělání a obchodní prostědí s globálním přesahem. A především otevřenost k profesnímu rozvoji jednotlivců.
Ale také je tu i mnoho negativ.
Dokonce ani ti na nejvyšších příčkách nejsou ve všem skvělí. Problémy nastávají často třeba v záležotosti rozmanitosti a inkluze. Třeba Švýcarsko je kritizováno za nedostatek absolventů a žen ve vedoucích pozicích. Spojené státy zase nemají vyřešeny vztahy s menšinami.
Severské země jsou sice ceněny pro velkou sociální mobilitu a rovnoprávnost pohlaví, ale zaostávají v akvizici zahraničního přínosu a rozvoji multikulturality ve společnosti.
Stále kupředu!
Zpráva varuje, že v dnešním vrtavém a rychle se měnícím světě není dostačující pouhý přístup k dobrému talentu. Země a města musí stále vyvíjet větší úsilí, aby zajistily, že diverzifikaci a musí přijmout závazek k rozvoji kultury a obecné inkluze.
„Lidé nemusejí být jen jiní, musí se plně s místem identifikovat a cítit, že jejich hlas je slyšet,“ říká zpráva. Zpráva připouští, že dosažení rozmanitosti není snadné a vyžaduje závazek. Mohlo by dokonce narušit sociální soudržnost a ztížit řízení lidí.
„Skutečností je, zajistit a udržet rozmanitost je těžké a žádná země ani společnost ji dosud úplně nevyřešila“.
Článek je překladem „These are the best countries and cities for attracting and developing talent“(Překlad Stanislav Kolařík)
- Inspirace na cestování - nejen po české republice
Přečtěte si také...
Překlady zajímavých článků, které vyšly v jiném jazyce