politicon.eu

názory a komentáře

Evropa Evropská unie

Přestaňme z Evropské komise dělat odkladiště neschopných politiků

Pokud chceme smysluplnou reformu EU s větším důrazem na rozhodování států, nemůžeme do čela Evropské komise prosazovat politiky typu Michela Barniera

Jednání o obsazení Evropské komise a dalších důležitých unijních funkcí se sice teprve rozbíhají, ale přinejmenším jedna věc by měla být naprosto jasná. Při současném rozložení politických sil by se měl předsedou EK stát tzv. „Spitzenkandidát“ Evropské lidové strany (ELS) Manfred Weber.

Důvod je zcela pochopitelný. ELS získala i v těchto volbách nejvíce mandátů v Evropském parlamentu a bez její účasti je nemožné vést jakákoli smysluplná jednání proevropských frakcí o dalším složení Komise. A i kdyby toto nestačilo, pro zájmy Česka je konkrétně Manfred Weber to nejlepší, co je momentálně k dostání!


Nejde jen o velikost frakce, ale také o samotného Manfreda Webera, který byl schopný představit jasnou vizi dalšího směřování i reformy EU a loni v listopadu dokázal na kongresu ELS v Helsinkách přesvědčit bezmála 80 % delegátů v čestném souboji s dalším silným kandidátem – bývalým předsedou vlády Finska Alexandrem Stubbem. Lídři ani žádní další lidé z ostatních politických skupin v Evropském parlamentu takovým sítem neprošli.

Pokud chtějí socialisté a liberálové spolupracovat s nejsilnější proevropskou ELS, mělo by pro ně být naprostou samozřejmostí přenechat jí post předsedy Komise. V politice by vždy mělo platit, že vítěze voleb, který se má podílet na moci, je třeba respektovat. V případě, že by ELS skončila ve volbách druhá, zcela jistě by přenechala místo předsedy Komise lídrovi jiné nejsilnější frakce, protože by měl na post šéfa Komise právo.

Argumenty proti Weberovi jsou úsměvné

Snahy některých dalších evropských lídrů, jako je Emmanuel Macron, jasně ukazují, že jim vůbec nejde o transparentní volbu a nechtějí posílit demokratické prvky při vytváření Evropské komise. Francouzský prezident se opravdu mýlí, když tvrdí, že Manfred Weber je nezkušený politik a bazíruje na zvyklosti jmenovat do čela EK člověka se zkušeností z premiérské funkce.

K Macronovým slovům můžu říct následující: Za prvé, Weber byl poprvé zvolený do EP už ve svých 32 letech a může se pochlubit zkušeností s evropskou politikou, kterou má opravdu málokdo. Za druhé, opravdu je zkušenost s funkcí předsedy vlády zárukou toho, aby člověk dobře vykonával funkci předsedy EK? Ne, není.

Vzhledem k tomu, jaké bylo působení současného předsedy EK Junckera, bývalého předsedy vlády Lucemburska, si něco takového opravdu nemyslím. A potom je tu ještě další důvod, proč může být velký problém trvat u předsedy EK na podmínce zkušenosti s funkcí premiéra. Mají-li být evropské instituce brány vážně, a pokud nechtějí i nadále být v(d)ěčným námětem politické satiry – nemohou být odkladištěm vysloužilých politiků!

Pokud Komise nevzejde z celkového výsledku evropských voleb, bude pak hodně těžké bránit EU před voliči. Proč? Protože i v takovém případě se EK stane jen odkladištěm politiků jako je např. Michel Barnier, o němž se teď mluví jako o možném kandidátovi a prosazuje ho i Andrej Babiš, a to ačkoliv Barnier také nemá zkušenost s premiérskou funkcí – byl „jen“ dva roky ministr zemědělství a po kritizovaném angažmá v Komisi byl ministrem zahraničí. Z úřadu ho odvolali už po prvním roce…

S podporou pro Barniera jde Andrej Babiš proti zájmu Česka

Michel Barnier je v ČR známý jako hlavní brexitový vyjednavač EU a myslím, že není nikdo, kdo by tuto „misi“ označil za vydařenou. Naproti tomu je Weber i díky svému relativně mladému věku (Barnierovi je 68, Weberovi 46 let) schopný přinést do Komise svěží vítr. Navíc má blízko k Česku nejen svým původem – pochází ze sousedního Bavorska, ale také svými postoji.


Pro Česko je nepochybně dobrou zprávou, že Weber zná českou politiku velmi dobře, často sem jezdí a dal najevo svoje pochopení postojů Česka, když se aktivně stavěl proti vnucování přerozdělování uprchlíků na základě kvót. Je tedy v našem zájmu podporovat do Komise člověka, který má k Česku v mnoha ohledech blízko. Navíc je to otec od dětí z malého města a mnohem lépe tak ví, co jsou to běžné starosti lidí a rodičů, kterým záleží na budoucím vývoji.

Současný postoj premiéra Andreje Babiše proto jde proti zájmům Česka. Podporovat Michela Barniera znamená podporovat Francii a její postoje. Znamená to i nechtít reformu EU, kterou se také zaštiťoval v nedávné kampani k eurovolbám. Barnier je totiž více než cokoli jiného kariérní diplomat, a pokud někdy představí jakoukoliv vizi budoucího směřování EU, troufám si na základě dosavadního pozorování jeho práce říct, že to bude jen směrem k větší integraci a liberálnímu progresivismu. Upřímně nechápu, proč by vlastně měl být v čele Komise člověk, jehož (nejen) nedávné působení nebylo úspěšné? Ne, takoví lidé by v nové Komisi opravdu být neměli.

Post šéfa Komise nesmí být politická trafika pro vysloužilé politiky!

Manfred Weber má ze všech možných adeptů na post šéfa Komise největší šanci přinést do EU pozitivní změnu a také více přihlédnout k tomu, co si myslí nové členské země EU včetně Česka. Voliči dali v těchto volbách šanci stranám podporujícím evropskou integraci, ale zároveň vyslali jasný vzkaz, že mnohé věci je třeba změnit.

V klíčových funkcích musí zasednout lidé, kteří jsou schopní dělat smysluplnou evropskou politiku a udělat EU lepší. Opravdu nechci, aby posty ve významných evropských institucích sloužily jako trafiky pro přebytečné a neschopné politiky! Tím by EU ztratila poslední zbytky důvěryhodnosti.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autorem je Mgr. et Mgr. et Mgr. Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL
Článek převzat se svolením autora z zdechovsky.blog.idnes.cz.



Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..