politicon.eu

názory a komentáře

Evropa Evropská unie Z

Čas se rozloučit s Viktorem

Jak asi většina z nás asi bude souhlasit, že Evropská unie a vlastně většina „západní civilizace“ je založena na zásadách právního státu. Ten je základem pro zdárné fugování demokracie, je zárukou stability a prosperity. A pokud jej nebudeme uznávat a bránit, tak celá EU poněkud ztrácí svoji důvěryhodnost.

Po léta sledujeme jak maďarský premiér Viktor Orbán nepokrytě demontuje demokratické principy své země a tím diskredituje nejen svou zemi (protože tam mu to asi nevadí, jinak by to přece nedělal) ale především prostředí své středopravé Evropské lidové strany (EPP), největší skupiny v Evropském parlamentu, které je jeho strana FIDESZ členem. Jeho chování způsobuje pravidelné roztržky v rámci EPP. To mělo před rokem za následek, že bylo pozastaceno členství FIDESZ v této skupině. Polovičatost tohoto opatření ale ilustruje jednak fakt, že členové FIDESZ zůstali i nadále členy frakce v EP, ale i to že členství FIDESZ je pozastaveno i nadále. A to přesto, že tříčlenná interní komise dokončila již dávno svou studii o situaci v Maďarsku. Orbánovi ani FIDESZu to totiž očividně nevadí, protože se pro ně fakticky nic nezměnilo.

Tahle to ale nejde dělat donekonečna. FIDESZ se stal zkorumpovanou nacionalisticko-populistickou stranou pod kontrolou silného muže. To nejde pořád přehlížet a s čistým svědomím i nadále stát za nimi. Je potřeba s tím urychleně něco udělat.

Samozřejmě, nebude to jednoduché rozhodnutí. Plno lidí i dnes věří, že Orbán a jeho strana změní nastolený kurz a vrátí se zpět „do normálu“. Už k tomu měli příležitostí více než dost.

Viktor Orbán ale zvolil úplně jinou cestu. A ta EPP opravdu nedává mnoho možností. Místo hledání konsensu a aspoň částečného přepracování agendy blíže k hodnotál evropských lidovců, se Orbán a jeho FIDESZ stále více vzdaluje své mateřské skupině. A navíc nad tím nevyjadřuje ani sebemenší lítost. Pokud by s takovým přístupem FIDESZ zůstal členem EPP, ta by nepřímo legitimizovala jeho kroky a celkově rozvrat maďarské demokracie.

Příkladem pozvolné dekonstrukce liberální demokracie v Maďarsku je především to jak se „Orbánovcům“ podařilo značně omezit nezávislost soudnictví a podstatně ohnout volební zákony ve svůj prospěch. Demonstruje to i fakt, jak se stále ztenčuje počet nezávislých médií a to jak se jednotlivé noviny a televize postupně přesunují do rukou Orbánových lidí.

Maďarský vůdce používá peníze daňových poplatníků EU k upevnění svého stále více autoritářského režimu pomocí zemědělských dotací jako jakéhosi mecenášského systému. Systému díky kterému kontinuálně dotuje své přátele a rodinu, chrání politické zájmy vládnoucí strany a díky němuž Orbán trestá své soupeře. Může si dovolit i takové věci, jako loňskou celonárodní billboardovou kampaň poškozující Georga Sorose a bývalého předsedy Evropské komise a kolegy z EPP Jean-Claude Junckera.

Představitelé EPP již nějakou dobu mluví o tom, že kdo nevyznává stejné hodnoty jako zbylí členové skupiny, tak by tam něměl patřit. Demonstruje to hlasování z loňského roku – EPP hlasovala drtivou většinou ve prospěch nového mechanismu právního státu, který by vázal distribuci fondů EU na dodržování právního státu. Zástupci FIDESZ nikoliv. A to je právě to co dokládá ono hodnotové a programové odcizování se Maďarů v rámci EPP. A nabízí se to jako chvíle pro zamyšlení se nad další společnou cestou.

U Orbána a jeho strany se obecně očekává příklon spíše k postavám jako Matteo Salvini, Marion Maréchal. Stejně tak se Orbán netají sympatiemi k tomu jak politiku dělá americký prezident Donald Trump nebo britský premiér Boris Johnson.

Nakonec se nejedná jenom o Maďarsko, Orbána nebo FIDESZ. Jedná se o právě ten postoj, že nelze zastupovat nebo být spojen s někým, kdo pohrdá společnými hodnotami a tím vysílá negativní signál celé Evropě. V jiných frakcích – ať už vlevo nebo vpravo – existuje řada europoslanců, kteří podkopávají základní hodnoty EU. EPP si především musí určit priority, že společný závazek k demokracii a právnímu státu je mnohem důležitější než obavy o rozdělení hlasů mezi politické skupiny, pokud nějaký člen opustí skupinu. Prostě nemůžeme mít obojí, nemůžeme současně hlásat evropské hodnoty a současně společným členstvím podporovat někoho kdo je podkopává. Pokud chceme být na „správné straně historie“, nemůžeme si už dovolit kompromisy s tímhle stále více autoritářštějším silákem.

Článek je založen na textu „Time for EPP to kick out Viktor Orbán“ finského europoslance Petri Sarvamaa. Ten vyšel na serveru politico.eu dne 30.ledna 2020.


Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..