politicon.eu

názory a komentáře

Historie

Česko čtvrtstoletí po rozdělení federace

Česká republika oslavila 25 let své samostatné existence. Dne 1. 1. 2018 tomu bylo už 25 let, kdy se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika rozdělila na dva svébytné státní útvary. Co Čechům čtvrtstoletí existence ve vlastním státě přineslo?

Žijeme déle, ale tradiční rodina se rozpadá


Statistici se shodují, že život v demokratickém režimu Čechům prospívá. Žijeme déle vlivem vyšší životní úrovně i kvalitnější zdravotní péče, v roce 2016 se muži průměrně dožívali 76,2 roku a české ženy 82,1 roku. Na to, abychom dotáhli západní země si ale budeme muset ještě počkat, naše životní úroveň zatím například Francouze rozhodně nedotahuje a sociologové předvídají, že to potrvá ještě zhruba deset let. Žijeme nejen déle, ale i aktivněji.

Moc ale nestojíme o manželství, rozvádíme se a nemáme chuť ani sňatky uzavírat. Na tisíc obyvatel u nás nepřipadá ani pět svateb, výjimkou tak nejsou nemanželské děti. Dětí se mimo to rodí méně a méně a populace díky tomu stárne. Vzhledem k tomu, že senioři jsou z ekonomického hlediska stále lépe zajištěnou skupinou obyvatel, která je navíc často i dosud pracovně produktivní, negativně se nedostatek času podepisuje i na prarodičovské roli. V 21. století je stále běžnější realitou, že řada babiček a dědečků zkrátka nemá na svá vnoučata čas.

Celá řada možností, se kterými se učíme zacházet


Moderní doba s sebou přinesla ještě jedno úskalí: Náročná situace nastává, když péči potřebuje jak nejmladší, tak i nejstarší generace. Lidé v produktivním věku (tzv. sendvičová generace) se proto dostávají pod výrazný tlak, který může být umocněn i existenčními starostmi jako obava ze ztráta zaměstnání. Sociální jistoty jsou ostatně jedna z věcí, kterou řada lidí v roce 2018 oproti dobám minulým postrádá.

Zejména 90. léta bývají označována za divoké období nesoucí se ve znamení privatizace a vytrvalého tunelování. Češi se ale současně začali hledat a zvykat si na svébytnou národní identitu. Porevoluční léta, byť bouřlivá, přinášela do společnosti však i naději v to, že po období nesvobody konečně přichází změna.

Uplynulých 25 let otevřelo mnoho nových možností ohledně cestování nebo vzdělávání, přičemž i samotný vzdělávací systém doznal celé řady otřesů. Nejen rozvoj moderních technologií v podobě internetu podpořil i svobodu projevu.

Politický vývoj

Devadesátá léta se nesla ve znamení dvou silných politických stran, defacto u nás často docházelo k témeř většinovému systému. Na jedné straně to byla pravicová ODS vedená Václavem Klausem, proti ní stála Sociální demokracie reprezentovaná osobou Miloše Zemana (poté Stanislava Grosse a Vladimíra Špidly). Aby mohla vzniknout vláda, tak většinou tyto strany přizvaly středové strany KDU-ČSL nebo ODA. Vlastně současná vláda Andreje Babiše je první která nemá premiéra z ODS nebo ČSSD. Zajímavostí je, že krom výše zmíněných dvou velkých stran je jedinou další stranou, která od revoluce vždy zasedla do poslaneckých lavic KSČM.

D.Holanova


Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..