politicon.eu

názory a komentáře

Ekonomika Evropská unie Témata

PROTEXT: Kam kráčí kohezní politika?

Významní zástupci Evropské komise představí v pátek 15. června v Praze chystané změny pro uplatňování dotací z evropských fondů pro období let 2021 až 2027. Bude to v rámci již třetího Kulatého stolu k budoucnosti politiky soudržnosti, který pořádá ministerstvo pro místní rozvoj a který bude možné sledovat on-line na webu ceskenoviny.cz.


„Jsem ráda, že si zástupci Evropské komise v čele s generálním ředitelem pro regionální politiku Markem Lemaitrem našli čas a přijdou s odbornou veřejností diskutovat o návrhu nařízení pro příští programové období. Věřím, že schůzka bude přínosná pro všechny zúčastněné. Evropská komise získá postřehy nejen od těch, kdo se podílejí na administraci evropských fondů, ale i od konečných realizátorů projektů. Ti zase zjistí, proč dané změny Evropská komise navrhuje,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Zástupci Evropské komise představí mimo jiné metodu výpočtu prostředků pro členské státy. Česká republika by měla oproti současnému období získat zhruba o 24 procent méně prostředků, nicméně pokud nebudeme brát ohled na inflaci, mělo by se jednat jen o třináctiprocentní pokles. Přesto se jedná o jeden z největší procentuálních poklesů v Evropské unii. V nařízení je však mnoho prvků, o kterých budeme chtít jako ČR ještě jednat. Jedním z nich je i záchranná síť, která určuje, o kolik procent prostředků mohou státy mezi obdobími přijít, a my společně s několika dalším převážně východními evropskými státy jsme na její horní hranici – budeme se tak snažit limit, o kolik může členský stát maximálně přijít, snížit,“ podotkla náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Olga Letáčková. Česká republika se bude podle ní také snažit o větší flexibilitu směřování přidělených prostředků, aby byla možnost peníze použít také na národní a regionální potřeby.

Zástupci Evropské komise – generální ředitel pro regionální politiku Marc Lemaitre, ředitel pro audit Franck Sébert (oba z Generálního ředitelství pro regionální politiku) a zástupce vedoucího oddělení pro Polsko, Českou republiku a Slovensko Michael Morass (z Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti) – mimo výpočtu prostředků pro členské státy představí také pohled Evropské komise na rozpočet EU a politiku soudržnosti po roce 2020, včetně jejích priorit, zaměření a zjednodušení v auditu a harmonizaci pravidel. Další příspěvky přednesou náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Olga Letáčková, náměstkyně ministra sekce mezinárodní vztahů Ministerstva financí ČR Lenka Dupáková a státní tajemník pro evropské záležitosti z Úřadu vlády ČR Aleš Chmelař.

Kulatý stůl je určen zástupcům státní správy, krajů, měst a obcí, odborových, zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, akademické obce nebo neziskových organizací. Akci připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice.

Záznam jednání naleznete na webu www.dotaceEU.cz i na stránkách ČTK www.ceskenoviny.cz.Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..