politicon.eu

názory a komentáře

Česko Z

Malá čtyřka a bolestné přežívání pravice

V současné poslanecké sněmovně se nachází pět stran, které o sobě tvrdí, že jsou pravicové či středopravé. Jedna z těchto stran Trikolóra byla založena teprve nedávno shora poslaneckou iniciativou dvou poslanců a jestli bude mít nějaký výsledek se teprve ukáže. Tři strany KDU-ČSL, STAN, TOP09, které se považují za již etablované se pohybují na hraně volitelnosti a v průzkumech se pohybují mezi čtyřmi až šesti procenty a není jasné zda by se alespoň jedna z nich byla schopna dostat do sněmovny, všechny tři se navíc dělí o velice podobný elektorát. Pátá ODS, ta nejsilnější, se sice nemusí obávat o dostání se do sněmovny, ale také nemůže v brzké době počítat s převzetím alespoň částečné vládní moci, její preference už dlouhou dobu nemají žádnou dynamiku i přesto, že je schopná končit druhá a některé sekundární volby s nízkou účastí dokonce vyhrávat. Důvodů k tomu, proč se pravicovým stranám nedaří oslovovat nové voliče a proč se jí nedaří oslovovat i ty bývalé voliče pravice, je mnoho, tím hlavním do dneška zůstává absolutní rozklad pravice pod vedením Petra Nečase završený jeho pádem.


Teď trochu čísel. V roce 2010 byla pravice schopná získat 41% hlasů (4% propadla protože se KDU-ČSL nedostala do sněmovny) ve volbách 2013 (po pádu P. Nečase) byla etablovaná pravice schopná získat jen 28% hlasů (2,5% hlasů propadlo Svobodným), nejvíce jí odebralo nové hnutí ANO 2011 které získalo téměr 19%, ale pravici ubral taky Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Ve volbách 2017 dokázala pravice získat 29% (ale 1,5% hlasů propadlo opět Svobodným) zhruba o procento více než v roce 2013, to je v podstatě nulový pohyb, na mandáty si navíc pravice ještě pohoršila zatímco v roce 2013 dokázala přetavit 28% rozdělených mezi tři strany v 56 mandátů v roce 2017 dokázala 29% rozdělených mezi čtyři strany přetavit pouze v 48 mandátů (nutno  podotknout, že do sněmovny v roce 2013 vstoupilo „pouze“ 7 stran zatímco v roce 2017 jich bylo 9). Pokud máme věřit posledním průzkumům pohybuje se podpora pravice v rozpětí mezi 25-30% po téměř 7 letech které pravice strávila v opozici je to opravdu špatný výsledek (s výjimkou KDU-ČSL ta vládla s ČSSD a hnutím ANO v Sobotkově vládě, ačkoliv se k tomu neradi přiznávají).

Velkým problémem pravice je, že vedle ní dokázali vyrůst dvě strany které jsou schopné jim nejen odebírat část elektorátu ale také je porážet, hnutí ANO scéně absolutně dominuje zatímco Piráti pravici poráží zatím pouze na papíře. Další štěpení pravicové scény může nastat pokud se Václavu Klausovi mladšímu podaří projekt Trikolóra, která jak se zdá začíná odebírat i krajnější pravičáky z řad ODS i přesto, že se ze začátku zdálo, že bude voliče odebírat hlavně hnutí ANO a SPD. Trikolora tak může být dalším problémem který si vedle hnutí ANO a Pirátů nechá pravice vyrůst neřešením některých témat (nebo spíše řešením úplně všeho, ale velmi matně a bez jasných priorit).

Co z toho vyplývá? Minimálně to, že pravice není schopná držet krok s novými stranami na scéně, vyplývá z toho obrat velké části elektorátu doleva, respektive k beztvarým hnutím typu ANO2011 které je schopné i přes svoji levicovou rétoriku a 6 let levicového vládnutí, stále držet velkou část původně pravicového elektorátu. Spousta lidí kteří by se spíše řadili doprava naskočila na loď Pirátů ze které se je pravice v čele s ODS marně snaží dostat. Pro pravici by bylo nejlepší kdyby se ze čtyř stran dokázaly vyprofilovat maximálně dva bloky nejspíše v pojetí „liberálního bloku“ (STAN a TOP09) a „konzervativního bloku“ (ODS a KDU-ČSL) nebo jednolitého pravicového bloku složeného ze všech čtyř stran a nebo kdyby dokázala jedna či dvě z pravicových stran převálcovat a přebrat voliče těch zbylých, to by ale nejspíše vyústilo ve velké propadnutí hlasů protože nemůžeme čekat, že by strany, které by zůstávaly vzadu, jen tak vyklidily pole. Pravice je momentálně v beznadějném stavu, pokud nedokáže přitáhnout bývalé voliče bude se i nadále dělit o pouhých 30% voličů, když se něco do příštích voleb nezmění hrozí nejenom to, že zůstane na současných pozicích, ale také to, že se ještě více propadne. Pro pravici není tato situace dlouhodobě udržitelná a pokud má ještě někdy existovat středopravá vláda musí urychleně něco dělat.Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..