politicon.eu

názory a komentáře

Česko Z

Může „klidná síla“ vyhrát volby?

Koalice SPOLU, Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marián Jurečka dokázali v kampani zaujmout poměrně zajímavou pozici. Tuto pozici bych nazval „Klidná síla“ a je naprosto kontrastní s kampaněmi ostatních stran. Může tato pozice, ať už taktická či přirozená, přinést koalici SPOLU vytoužené vítězství anebo je to přesně to, co je o vítězství připraví?

V současné chvíli máme v České republice 3 relevantní kandidáty na premiérský post s naprosto odlišnými charakteristikami a odlišnými kampaněmi. Andrej Babiš zvolil velmi útočnou strategii, zejména do koalice Pirátů a Starostů se trefuje neustále, snaží se je vykreslit jako největší nebezpečí této země, někdy to téměř vypadá, že Babiš je v opozici, zatímco Piráti a Starostové vládnou. I proti druhé koalici, koalici SPOLU, zvolil určitou, byť ne tak viditelnou a útočnou taktiku, zkrátka se snaží vyvolat v lidech pocit, že tato koalice, respektive nejsilnější strana v ní ODS, půjde po volbách s Babišem nebo jeho hnutím do vlády. Ivan Bartoš, respektive koalice Pirátů a Starostů zvolila nešikovnou defenzivní strategii, kampaň namísto zaměření se na vlastní program, či na chyby vlády, kterých bylo neskutečné množství, byla zaměřená na obranu vlastních pozic, na vyvracení hoaxů, řetězových mailů, pomluv a věcí, které sice byly pravda dřív, ale dnes už, alespoň podle Pirátů (STAN se to až tak moc netýkalo) pravdou nejsou. V posledních pár dnech jsem zaznamenal určité zlepšení, zejména ve video produkci Pirátů a Starostů, otázka však je, zda tento posun bude dostatečný a zda přišel ve správný čas. Každopádně slabá kampaň a útoky A. Babiše už tuto koalici dokázaly dostat z prvního místa v průzkumech na druhé, spíše až třetí místo.

Třetím vážným kandidátem na premiéra je Petr Fiala a koalice SPOLU. Koalice zvolila naprosto odlišný přístup než předchozí dva subjekty, v kampani se zaměřují zejména na jistý klid a nadhled pramenící z osobnosti Petra Fialy, soudržnost tří lídrů koalice zase ukazuje na nějakou schopnost lidsky spolu fungovat, mezi stranami nevznikají sváry o programové body, hlasování ve Sněmovně či v Senátu, koalice nevytváří výbušná témata, ani titulky v novinách. Kampaň koalice SPOLU je poměrně klasická jsou v ní letáčky, dobrovolníci, kontaktní kampaně, bannery, dodávky, autobusy, dlouhé projevy Petra Fialy, letní kina a spousta dalšího, co už jsme u těchto tří klasických stran někdy viděli. Kampani nechybí dobrovolníci ani snaha „odmakat si to“, možná však postrádá určitou inovativnost. Co je však na této kampani zajímavé, je její uměřenost, konzervativnost nebo klid, chcete-li. Díky uměřenosti této kampaně, v ní Petr Fiala působí velice autenticky, jeho videa, kde mluví o cti, slušnosti, nálepkách atd. sice nejsou bombastické ani nikterak produkčně hodnotné, ale dodávají jistý pocit klidu v kontrastu k divokým kampaním ostatních stran. Koalice SPOLU díky těmto věcem působí poměrně pozitivně a stabilně. Stabilně také rostou preference koalice SPOLU, nejsou to žádné obrovské skoky nahoru a dolů, jako u koalice Pirátů a Starostů nebo u hnutí ANO, ale i díky tomu, jak pomalu se voličská podpora buduje, se dá usuzovat to, že podpora koalice je velmi stabilní. Petr Fiala sám o sobě je velmi odlišná osobnost než A. Babiš ale i než Ivan Bartoš, přece jenom Fiala je akademik, profesor, který napsal nespočet knih, je to člověk konzervativní, který si nepotrpí na velká gesta a dělání show v politice. To vše samozřejmě znamená, že SPOLU není tak viditelná, jako ANO a Piráti a Starostové, na druhou stranu spousta lidí už netouží po show a nestabilitě, možná by si spousta lidí přála i politickou nudu. Kolik takových lidí bude, to nám ukáží až říjnové volby, dnes se však dá říci, že koalice SPOLU přes původní peripetie a slabé výsledky, dokázala vybudovat silnou voličskou základnu a z názvu SPOLU vytvořila skutečnou značku, kterou dnes lidé znají a poznávají (viz například průzkum Kantaru z dubna) . Zatímco Piráti a Starostové pro mnohé můžou působit jako dvě strany, které toho mají málo společného, co se daly dohromady, aby získaly více mandátů, koalice SPOLU dnes působí jako jakýsi monolit, co mezi sebou nemá konflikty a kterému koaliční spolupráce prospívá.

Koalice SPOLU díky této kampani a osobnosti Petra Fialy, může působit jako jakýsi ostrov stability, ze kterého sice nemusíme být nadšení, ale také z něj nebudeme zklamaní. To může koalici hrát do karet v moment, kdy jsou tady dva výrazné a znesvářené subjekty (ANO a Piráti a Starostové), které na sebe útočí a hází špínu. Otázkou však je, zda tato pozice koalici SPOLU vydrží i poté, co se přesouvá z třetího místa v průzkumech na druhé. To totiž může znamenat, že se kampaně hnutí ANO a Pirátů a Starostů, více zaměří na útoky proti SPOLU a pak je otázka, zda to koalice, respektive její voliči, ustojí. V posledním Čau lidi tak například premiér na koalici SPOLU zaútočil hned v první minutě, a to jak jinak než tím, že jim vyčítal jejich „předbabišovskou minulost“. Zvýšený zájem o koalici SPOLU ze strany Pirátů a Starostů pak nejspíše můžou znamenat dva neskutečné výroky o „fašistech“ ze strany poslance Profanta a europoslance Peksy.

Klidná síla volby vyhrát může, musí však zůstat klidnou i v době, kdy na ni neklidné síly budou vyvíjet tlak.


Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..