politicon.eu

názory a komentáře

Evropa Zahraničí

Parlamentní volby v Itálii 2018

Itálie je územím, na němž vznikla jedna z největších starověkých říší. Je to také území, které až do roku 1946 mělo krále, a v neposlední řadě moderním státem, který patřil k zakládajících členům Evropské unie (EU) a Severoatlantické aliance (NATO). V neděli 4. března se v Itálii konaly parlamentní volby, které jsou jedinečné v tom, že Italové volí zároveň složení Poslanecké sněmovny i Senátu.


Specifikem italského systému je koaliční systém, kde je k úspěchu koalice jako celku nutné získat 10%. Pro samostatně kandidující strany je nastavena 4% klauzule, přičemž pokud koalice jako celek nepřekročí 10%, rozpočítávají se strany uvnitř koalice podle 4% hranice. Nechápete? Pro mě to ze začátku také bylo nepochopitelné, ovšem pro pochopení je potřeba si výše uvedený text vícekrát přečíst.

Volby skončily nerozhodně, tzv. „patem“. Nebude tedy lehké utvořit dlouhodobě fungující koalici, která by dokázala zastavit ekonomickou krizi, která Itálii sužuje již od roku 2008. Do Italského parlamentu se dohromady dostalo několik stran, nicméně Italský politický systém je nastaven tak, že se politické strany většinou sjednotí do velkých koalic (Středo-pravá koalice, Středo-levá koalice), pod kterými společně kandidují.

Středo-pravá koalice ->
Forza Italia, League Nord, Brothers of Italy, Us with Italy

Středo-levá koalice ->
Democratic Party, More Europe, Together, Popular Civic

Mimo koalice ->
Movement of 5 Stars (M5S), Free & Equal

Parlament tvoří 630 poslanců, kteří jsou obměňováni každých 5 let. Senát je volen ve stejnou dobu jako Parlament a je tvořen 315 senátory + několika doživotními senátory.

Vítězem těchto parlamentních voleb se stala Forza Italia se ziskem 37% hlasů, druhé místo ovládlo M5S se 32,7% hlasů a na třetím místě se umístila Democratic Party se 22,9% hlasy.

Nejobávanější variantou je to, že se utvoří koalice na půdorysu M5S (populisté) s League Nord (regionalisté, požadují více autonomie pro regiony na severu Itálie), pravděpodobně ve spojení ještě s třetím subjektem. Obě jmenované hnutí – M5S a League Nord – jsou euroskeptické a patří do radikálních pravicových evropských skupin. Asi největším úkolem pro novou vládu bude vyvést zemi z krize, a mj. se pokusit zastavit nelegální imigraci z Libye, podaří se jim to však?Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..