Napriek tomu, že ich hlavnou úlohou je šíriť lži a polopravdy, prokremeľské médiá dokážu zarobiť milióny eur.
O tom, koľko dokážu stránky produkujúce falošné správy zarobiť, sme sa dozvedeli už z macedónskeho mesta Veles. V roku 2016 tu partia ľudí produkovala pred prezidentskými voľbami desiatky správ pre amerických čitateľov. Ako tvrdí jeden z autorov, údajne dokázal na reklamách zarobiť viac ako 2 500 dolárov denne.
Zle na tom nie sú ani prokremeľské médiá. Koľko peňazí z reklám prúdi na účty dezinformačných médií, zisťovala spoločnosť Omelas. Medzi rokmi 2017 a 2018 sledovala viaceré ruské médiá, vrátane RT, NTV, Rossija 1, TV Zvezda a ďalšie. Omelas zaujímalo, koľko tieto médiá zarobili medzi rokmi 2017 a 2018 z reklám pri videách, ktoré zverejňujú na svojich kanáloch na platforme Youtube.
Na to, aby médium mohlo na reklamách zarábať, musí spĺňať určité podmienky (napríklad minimálne 4 000 odoberateľov). V praxi platí, že čím viac videní video má, tým viac peňazí vlastník získa.
Koľko teda zarábajú skúmané proruské médiá na Youtube? Podľa Omelas v rokoch 2017 a 2018 približne sedem miliónov dolárov. Najväčší podiel na zisku mali ich anglické a ruské mutácie, ale k celkovej sume prispeli aj ich španielske či arabské verzie.
Spolupráca s Kremľom sa oplatí aj Youtube. Kým dezinformačné médiá zarobili sedem miliónov dolárov, Youtube vďaka nim za rovnaké obdobie zarobil len o milión dolárov menej. Zarážajúci je aj rozsah pôsobenia týchto médií na tejto platforme. Skúmané kanály za celý čas svojej existencie nazbierali viac ako 30 miliárd videní. Keby išlo o jeden spoločný kanál, ocitol by sa na 3. mieste v rebríčku sledovanosti, píše sa v štúdii.
Autorem je Matej Spišák, text vyšel na serveru antipropaganda.sk. Převzato se svolením.
Přečtěte si také...
Články jiných, než kmenových autorů