Zdroje šířící různé dezinformace, polopravdy i očividné lži jsou bohužel již nedílnou součástí mediální scény. Stejně tak jsou tyto zdroje stále rafinovanější a používají lepší a lepší metody pro svůj úspěch.
Velmi častou metodou je metoda „hybridního reach-boostu“. Tedy metodu kdy stránka, poté co si vybudovala fanouškovskou základnu tím že agregguje články z mainstreamových médií (iDNES, novinky.cz, iHned, aktualne.cz) a jen mezi ně občas vloží něco z aeronetu a podobně, tak přejde do druhé fáze – budování právě toho „reach-boost“. To funguje tak, že stránka cíleně nabízí a propaguje obsah který není ničím závadný a může být dokonce i přínosný. Tento obsah, který může nasbírat klidně i statisíce interakcí a sbírat je po dobu i několika týdnů a měsíců vybuduje stránce dosah a algoritmus sociální sítě tak ke stránce jako celku poté přistupuje jako ke kvalitnímu zdroji. A pomocí tohoto lze pak šířit hlouposti typu „Dva Afghánci znásilnil Švýcarskou holčičku i její kozu kamerunskou“ za minimální náklady a s maximálním efektem. Příkladem tohoto je FB stránka „Zprávy“ dříve známá jako WeAreHereAtHome.com, která tuto techniku využívá víc než efektivně. (Více o tomto tématu ZDE)
Tomu ale dost nahrává fakt, že na sociálních sítích se postupně smývají hranice mezi seriozní žurnalistiku a fakenews. Protože „to že o tom neinformují velká média, neznamená že to není pravda, ale jenom že tyto media jsou cenzurovaná“. Dle analýzy Českého rozhlasu z listopadu 2016 mají, co do počtu sdílení/reakcí/komentářů/dosahu, nejsledovanější zprávy z dezinformačních webů nad skutečným zpravodajstvím o hodně navrch. Dle Jakuba Macka z FSS MU, “je to přesně ten typ textů, který v západních zemích patří do nejnižšího patra bulváru. Ten se u nás v tisku po roce 1989 vlastně nikdy pořádně neprosadil, ale zjevně a nepřekvapivě má své publikum.”
Odhalit nepravdivou zprávu většinou není nijak zvlášť těžké, zde přinášíme 11 tipů, které v tom můžou pomoct:
- Základním znakem jsou titulky VELKÝMI PÍSMENY ilustrované obrázkem, který je na první pohled fotomontáží.
- Nikdy neveřte pouze TITULKU! Často má titulek za úkol vás pouze dostat na stránku kde je článek o něčem úplně jiném. (odborně se tomu říká „clickbait“)
- Podívejte se na DATUM. Některé zprávy jsou i několik let staré, ale při dobré příležitosti se znova objeví.
- Podívejte se kdo je AUTOR. Je to anonymní článek? Píše to někdo s pdeudonymem? Je někde informace o redakci? Není, tak za zprávu nikdo neručí a není moc důvěryhodná. A pokud to podepsané je, a autor se nejmenuje Jan Novák, tak klidně jeho jméno i zadejte do vyhledávače. Často se stane, že jeho jméno najdete pouze na tomto webu.
- Jaké ZDROJE článek uvádí? Jsou tyto zdroje věrohodné? Často se totiž stává, že v rámci důvěryhodnosti se snaží odkazovat na zahraničí weby, které jsou ale samy pouhými články v řetězci lží. Nebo jsou zdrojem informace anonymní „američní vědci“? Často se také stává, že zahraniční zdroj může být i pravdivý, ale český překlad není překladem a pouhým překroucením.
- Dívejte se na FOTOGRAFIE. Neviděli jste tuhle fotku u deseti dalších článků a každý byl z jiné země, jiného času a jiné události? Ověření je vcelku jednoduché – v prohlížeči Google Chrome stačí kliknout na obrázek pravým tlačítkem a vybrat Vyhledat obrázek pomocí vyhledavače Google. Nebo je článek plný fotek zamračené Angely Merkel, George Sorose s ohněm v očích a podobně? To asi nebude nestranné, co?
- Lze informaci OVĚŘIT I Z JINÝCH ZDROJŮ mimo přímo nabízené odkazy? Opravdu by o takové důležité věci neinformovalo ani Reuters, AP, AFP, Bloomberg, Le Monde, NYT, ČTK ani Česká televize?
- Jaký POCIT ve vás tato informace vyvolává? Rozčiluje vás už titulek? Cítíte se pobouřeni? Třeba je vyvolání negativních emocí bez ohledu na pravdivost odkazu jeho jediným cílem.
- Upozorňuje už titulek na to, že je potřeba rychle číst „než to smažou“? VYZÝVÁ k rychlému sdílení „aby se lidi dozvěděli pravdu“? Má potřebu zdroj hlásat jak je „necenzurovaný“ nebo dokonce „alternativní“? Myslíte že důvěryhodné médium něco takového potřebuje dělat?
- Docela užitečné je i mít přehled o NEJZNÁMĚJŠÍCH serverech a cíleně se jim vyhýbat. Jednoduše na aeronet, megazine, ac24, euportal, eurabia, lajkit, novarepublika, parlamentnilisty, protiproud, rukojmi, zvedavec a mnoho dalších prostě slušní lidi nechodí
- To nejdůležitější: POUŽÍVEJ MOZEK a když to není pravda, tak to nesdílej!!!
Přečtěte si také...
* Pochází ze Zlína, žije v Pardubicích.
* Hlásí se ke směru sociálně-tržní ekomiky.
* … a provozuje tenhle server
stanislav.kolarik@politicon.eu
2 COMMENTS