Společnost, Témata

Teorie podkovy – proč je „Brněnská skautka“ blbost

Tento článek si přečetlo již 238 čtenářů

Z ARCHIVU | Posledních několik dní se světem šíří fotografie brněnské skutky Lucie Myslíkové v konfrontaci s neznámým příznivcem radikální pravice během pochodu a proti akce v Brně dne 1.5.2017. Fotka se objevila na CNN, v New York Times, The Guardian a mnoha dalších místech. Na Redditu měla 60tis lajků. Za normálních okolností by to byl super okamžik (z „odborného/uměleckého“ hlediska je fotka Vladimíra Čičmance fakt skvělá), křehká dívka čelí představiteli násilí… Woow!


Bohužel realita je někde jinde. Ona ta slečna Lála, jak si sama říká, není žádná křehulka, a skautka je možná tak podle oblečku. Takhle slečna se totiž nijak netají svou náklností k anarchismu a levicovému aktivismu. A podle různých zdrojů její skautský oddíl funguje jako taková „levičácká přípravka“. Na Facebooku lze bezproblému dohledat fotky Skautů s transparenty na podporu pražské „Kliniky“, a další „kompro“, většinou doprovázené symboly anarchismu a podobně.

Takže ona ta Lála Myslíková asi nebude žádná kopretinka, anóbrž pěkné kvítko. Ona totiž, je úplně stejný póvl jako ta „pleška“ proti ní. Málokdo si to totiž uvědomuje, ale anarchisté a antifašisté jsou nämlich stejní extremisti jako fašisti, nacisti, Tomio Okamura nebo komunisti.

Teď asi někdo bude namítat, že přece míchám pravici a levici. To je možné, ale pravice a levice je záležitost ekonomie, potažmo jejího projevu do společnosti. Ale hlavně, politické spektrum není přímka jak si mnoho lidí myslí. Politické spektrum je spíše taková jakoby podkova nebo možná až kruh. Právě na této tezi je založena „Teorie podkovy“ z roku 2002. Tohle pojetí popisu politického spektra vyhází z toho, žeextrémní levice a extrémní pravice jsou si blíž jeden druhému aniž by v rámci svého přibližování prošky středem. Spektrum tak získává místo klasického lineárního tvaru, tvar podkovy. Za tvůrce této myšlenky je považován Francouz Jean-Pierre Faye. viz wikipedie

Jako já fakt nemám nic proti antifašismu, ale štve mne ten dvojí metr, kdy situace když jeden zkřápe druhého je naprosto v pořádku, je to přece boj proti extremismu, je to boj proti „fašistickému jhu“. Ale jakmile se situace obrátí, tak je to hned špatně a Brnem pochodovali extremisti.Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Články jiných, než kmenových autorů
One thought on “Teorie podkovy – proč je „Brněnská skautka“ blbost”


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.