politicon.eu

názory a komentáře

Česko Témata

Klaus jr. se sice hlásí k ODS, je však hnědý až hanba

Často se říká, že politika je jako fotbal. Každý kope doleva i doleva, v jedné hře, v různých dresech. A k fotbalu patří, že občas dochází k hostování a někdy i k přestupu. Takového „špílmachra na přestup“ má ve svém týmu i ODS. Václav Klaus mladší už s novým týmem SPD očividně i trénuje a nasává jejich tatktiku, která očividně vyhovuje jeho hernímu stylu. Otázkou je: Kdy dojde k oficiálnímu hostování? Nebo to bude rovnou přestup?


Občanská demokratická strana je sice momentálně druhou nejsilnější stranou, přímým konkurentem hnutí ANO. Bohužel tento mančaft vykazuje neduhy velkoklubů. Je zde totiž až moc silných individualit a to může rozložit kabinu. Největším problémem je fakt, že lídrem je sice ostřílený politolog Petr Fiala, je to zkušený tvůrce hry, ale není hvězdou. Tuto pozici mu mírně krade rozehravač Stanjura a především neřízený střelec Klaus junior. Toho vůbec nezajímají ostatní hráči ani taktika, ho nezajímá nic. (A už se vidí v bývalé kanceláři svého otce).

Klaus junior na sebe strhává pozornost poslední dobou vcelku často. A vždy u toho ukáže své „hnědé myšlení“ odpovídající spíše reprezentantům krajní pravice nebo krajní levice. Obě krajní pozice u nás se totiž až nápadně podobají (snahu o odchod z EU i NATO, náklonnost k autoritářskému Rusku, odpor k USA a Západu nebo obecné podrývání modelu demokracie, který byl v Česku ustaven po roce 1989). V posledních dnech na sebe V.Klaus jr. strhl pozornost hned dvakrát. Nejdřív využil smrti tří českých vojáků v Afghánistánu a snažil se při tom zpochybňovat naši účast v této misi NATO. Pomiňme fakt, že VK fakta naprosto pominul také a jeho výstupy byly plné faktických chyb. To se může stát. Problém je ale v tom, že to celé šlo shrnout do myšlenky „Nemáme tam co dělat, starejme se sami o sebe a ne o lidi na druhé straně světa“. Nepřipomíná vám to populistickou rétoriku stoupenců Tomia Okamury nebo komunistů?

O několik dní později oznámil, že v říjnu v senátních volbách nepodpoří kandidáta své strany Vladimíra Kratinu, ale zástupce hnutí SPD Ladislava Jakla. To je pro ODS docela problém, když v současnosti jednoznačně nejvýraznější a nejviditelnější představitel stany veřejně odstřelí vlastního člověka a veřejně se prihlásí k člověku s „poněkud negativní karmou“.

ODS se navenek tváří jako příznivec NATO a stana tolerující EU. Ve svých řadách má sice hodně individualit, ale dokáže je držet aspoň trochu v jednotné linii. A v tom se objeví člověk, který hlásá dost odlišné věci a celý svůj obraz staví na okázalém superindividualismu. Klausovu podporu Jakla (netajícího se odporem jak k EU, tak k volebnímu právu žen) popsal předseda Fiala jako „osobní názor neslučující se s  postojem strany“. Horší komunikaci si už opravdu lze jen těžko představit. Předseda Fiala vzbuzuje občas až lítost, jak je bezmocný a bezzubý v přihlížení činům Klause mladšího. Nebo jsme to všichni špatně pochopili a celé je to plán, jak k ODS přilákat část voličů SPD? Nebo mají snad políčeno na „starou gardu ODS“, tedy příznivce Klause staršiho? Voliče odmítající EU, odmítající NATO, voliče velmi často proruské. Počkat! To jsou přece voliči SPD!


No dobře, to je už asi hodně divoké. Ale uznejme, že mladší Klaus asi nezvládne překonat kult Tomia Okamury a voliče SPD nepřetáhne. Ale dokázal by přitáhnout voliče, kteří jsou sice pravicoví, ale nikdy by prozápadní ODS svůj hlas nedali. Ale je jich tolik, aby se vyplatilo přijít o ty voliče, kteří by volili ODS, ale V.Klaus ml. je pro ně překážkou? Co je neoddiskutovatelné, je že ODS vnitřně vyměkla. Dokážete si někdo představit ten kolotoč co by se dělo, kdyby se takový „nestandardní ODSák“ jako Klaus mladší nebo paní Udženija objevil v době vlády Klause staršího? V dnešní době se Občanská demokracie omezila na demonstrační prohlášení, kdy nemastný-neslaný Petr Fiala (kterého si ale jinak velice vážím) něco prohlásí, noviny ho citují a tím to bez sebemenšího účinku končí. Nebo na druhé straně se ODS omezuje na občas velmi zábavné „sněmovní trollování“ Zbyňka Stanjury. Jinak je ODS nevyhraněnou směsí pravicových individuí.

Klaus junior je především agresivní. Nezajímá ho komu svým chováním uškodí nebo prospěje. Jede sám za sebe. A nebojí se ani autoritářských přístupů nebo odmítání některých atributů demokracie. (vzpomeňme jak v lednu 2017 označil občanského aktivistu Jakuba Čecha a jemu podobné za „udavače jako Pavlík Morozov“). Martin Fendrych jej (oprávněně) v článku o tomto incidentu označuje za neobčanského a nedemokratického. Stejně tak agresivně útočí i na EU as NATO. V souvislosti s českou misí v Afghánistánu Klaus mimo jiné prohlásil „Smyslem armády je především chránit vlastní zemi, její svrchovanost. Tohoto cíle by armáda měla být schopná. Naše není. Tato priorita by se měla změnit…“. Samozřejmě, naše armáda není úplně schopná nás ochránit před všmi útoky. Ale to je přece model NATO – každý stát se specializuje na nějakou část činnosti a celku vzniká funkční a účinná kolektivní obrana. To jistě každý rozumný člověk ví (a Klaus junior jistě také). Jedné se opět o útok na naši prozápadní orientaci, o nic jiného. Klaus mladší (starší taky, ale není už moc vidět) je „okamurovec jak víno“, ale zatím ještě obléká dres ODS.

Proč si ho ale ODS stále hřejí na prsou? Z úcty k rodinnému jménu Klausů? Nebo je to nějaký nový model politického marketingu? Kdy část stany hájí stranu jako celek pro voliče co „volí značku“, část členů hraje jenom vatu na výplň a mezi tím poletují individuality. Nebo je to snaha o vytvoření beztvarého slepence typu ANO, kde si každý najde to své i přesto, že nesouhlasí s něčím jiným co toto uskupení hlásá? Ale to hned tak nezjistíme, protože ODS nemá pevné vedení, které by jasně vytyčilo směr. A že to současné vedení se bojí jak možnosti se Klause mladšího zbavit, tak úplně stejně toho, co by bylo kdyby to neudělali.


FOTO pro tvorbu ilustračky je z ČTK


Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 COMMENTS

  1. No Kolaříku – dobře. proč je ale ten klaus hnědej? to jsem se tu nedočetl ?!?!!To jako, že nechce, aby naše armáda velikosti přerostlé zásahovky byla v podstatě rozpuštěna na apediční týmya poslána někam do emerických válek,?! a naše zelené hranice bude hlídat kdo? Biatlonistky s malorážkama, konvičkovi dobrovolníci a hasiči ?! ..A vy máte jakou barvu, když jste blbej i na zádech. ?

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..