politicon.eu

názory a komentáře

Česko

Česká pravice a její „Svatoplukovy pruty“

Každý snad zná legendu „O prutech Svatoplukových“, kdy velkomoravský kníže Svatopluk I. z dynastie Mojmírovců měl udajně svým třem synům předvádět že je mnohem jednoudušší zlomit jeden prut než všechny tři najednou. A podobné úvahy se dlouhodobě linou i českou pravicí, nebo spíš pravým středem, no prostě podstatnou částí české politické opozice. Po „(ne)úspěchu“ pracovní skupiny Demokratický blok na podzim 2017 tyto diskuse nabývají na síle a místy to vypadá, že by mohly získávat i jistou formu.

Lídři čtyř opozičních stran mají po různých neformálních rozpravách a setkáních údajně již několik bodů společného postupu v příštích volbách na podzim 2021 (pokud se do té doby nic nestane, a to člověk v ČR nikdy neví). Jako katalyzátor (neboli urychlovač) zafungovala obrovská demonstrace proti Andreji Babišovi v Praze na Letné, která se konala předposlední červnovou neděli. Předsedové jednotlivých stran – ODS, Lidovců, TOP 09 a hnutí STAN – za sebou mají několik vzájemných schůzek ve dvojicích, kde si vzájemně nastiňují své představy jak by volební blok, nebo možná dokonce koalice, mohl fungovat a vypadat. Jednoznačně se ale shodují, že nejtěžší bude přesvědčit o tomto plánu své spolustraníky.


Průkopníky spoluprací a koalic jsou historicky hlavně Lidovci. Jednak jako koalice na začátku 90.let vlastně vznikli (spojením historické ČSL a několika malých stran), Dále mají zkušenosti z dob na přelomu millénia, kdy Čtyřkoalice (KDU-ČSL, Unie svobody, Demokratická unie a Občanská demokratická aliance) měla na to aby se stala vůdčí silou české politické scény, ale rozpadla se v ten nejméně vhodný čas. Nejnověji před volbami 2017 utvářeli blok Lidovci a Starostové (s hnutím STAN) a ten také nějak nedopadl (oficiálně pro strach z nedostatečných preferencí, toho co se tam však doopravdy stalo a nestalo existuje mnoho verzí). Jsou tedy v tomto ohledu nejzkušenější, bohužel však ve většině případů to dopadlo zklamáním. Na druhou stranu, jsou Lidovci bezkonkurenčně nejúspěšnějším tvůrcem koalic na krajských a městských úrovních. Dlouhodobý úspěch Koalice pro Pardubický kraj v jeho domovském regionu může mít tedy jistý vliv i na předsedu KDU-ČSL Marka Výborného, který se tváří že je velmi otevřen různým koaličním scénářům.

Cílem je, stát se vítězem voleb na podzim 2021. Po těchto volbách se předpokládá, že stále ještě bude v úřadu Miloš Zeman, který sestavením Vlády míní pověřit vítěze voleb bez ohledu na okolnosti. A díky našemu volebnímu systému je jedinou cestou k poražení hnutí ANO cesta zamezení tříštění hlasů. Je potřeba odhodit ego a spojit se, jako ty pruty. A lidé ve vedení opozičních stran jsou si toho vědomi. „Zásadní změna a přelom je, že v čele stran jsou dnes lidé, kteří se chtějí dohodnout,“ vyjadřuje optimismus z jednání lídr STAN Vít Rakušan.

Výchozí myšlenka čtyřky je jednoduchá: jedna společná kandidátka, jeden společný kandidát na premiéra a maximálně pět nebo šest programových priorit, srozumitelných pro voliče „na první dobrou“.


Nejsilnějším prvkem bloku by měla být ODS. Sice se tváří zdrženlivě, ale účast v bloku nezamítá. Nárokuje si však pozici superlídra pro svého předsedu Petra Fialu. Ten o ambici, stát se premiérem mluví stále častěji. A tohle by pro jeho ambice, a ambice ODS mohla být cesta. „Chci sestavit vítězný tým, abychom mohli prosadit potřebné reformy. Uvědomuji si, že všechny formy spolupráce mají své klady i zápory. Ale pokusíme se hledat to, co nás spojuje, ne to, co nás rozděluje,“ říká k tomu předseda Občanských demokratů.

Smířlivý je i Vít Rakušan: „Teď nemá smysl řešit to, jestli my a lidovci máme odlišný názor například na sňatky homosexuálů. Musíme realisticky slíbit jen to, co dokážeme splnit, abychom lidi nezklamali. Ve chvíli, kdy jsou ohroženy základní principy, se musíme shodnout na pár prioritách a zapomenout na svá ega.“. Méně otevřená je místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ta je velmi zdrženlivá s tím, že to nechce zakřiknout hned v počátcích.

„To všechno jsou ale předčasné úvahy. První úkol pro nás všechny je prodiskutovat si to doma u sebe ve stranách, aby společný blok měla od počátku podporu členské základny. Víme, že uvnitř všech stran tomu budou předcházet velmi složité debaty,“ upozorňuje místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Na veřejnost se ale dostal plán, že lídry kandidátek v jednotlivých volebních krajích by měly určit strany, které tam mají své tradiční voličské zázemí. ODS na většině území Čech, STAN ve Středních Čechách a na Liberecku, Lidovci na Moravě a TOP09 jako momentálně asi nejslabší článek svazku jedinou, ale o to významnější Prahu.

Plány hatí, ale především dvě věci. Relativně dlouhá doba do voleb za kterou se ještě může dost věcí změnit a především špatné zkušenosti z minulosti, ega či animozity jednotlivců. Lidovci mají špatné zkušenosti z předlonského pokusu se STANem, případně někteří pamětníci chovají historickou antipatii k TOP09. Naopak třeba jihočeská ODS už začala s námluvami pro nadcházející krajské volby 2020 a ke spolupráci již oslovila dvě ze tří stran tohoto potenciálního bloku. „Realita je taková, že ANO pořád s náskokem vede preference. Pokud nechceme, aby hlasy pro menší strany přicházely vniveč, a chceme Babišovo hnutí porazit, spojenectví je logickým řešením,“ říká tamní lídr ODS, bývalý ministr, Martin Kuba.

Uvidíme tedy jestli lidovci dokáží zapomenout na minulé křivdy a neúspěchy, jestli to ODS nepřežene s požadavky, a jestli si TOP09 a Starostové přiznají svou velikost a roli a nebudou přehnaně „budovat vlastní značku“.

Citace převzaty ze serveru seznamzpravy.cz

Ještě jste si neobjednali náš měsíční výběr článků?
Tak to udělejte…Jak bude reklama vypadat?
-
Zakoupením reklamy odměníte autora článku částkou 60 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

9 COMMENTS

  1. Nejsem příznivcem ani jedné z těchto tzv. demokratických stran, které se zde představili. A jejich proradnost se mi potvrzuje i po přečtení tohoto příspěvku.Nevidím zde žádné programové priority, pouze jen spekulace o tom, jak se chopit moci. Jsem pamětníkem od převratu a pamatuji si jak v našem městě přeběhla snad většina komunistů k ODS, jen někteří k ČSSD. Ze dne na den se z nich, proletářských internacionalistů stali demokraté, kteří škodili nejvíce, zejména těm, kteří se k nim nepřidali a také mně. Tolik příkoří a diskriminace jsem jako bezpartiní za minulého režimu nezažil jako po přževratu. Všichni, kteří takto přeběhli obsadili nejdůležitější funkce v MR a MěÚ.
    Všichni podivuhodně za dobu od převratu zbohatli a víme i na čem, Neodvažuji se jmenovat konkrétní lidi, neboť v dnešní prošmírovaném režimu, a „nezávislé“ justici si člověk není jist ani životem. Jsem důchodce, nemám žádné vedlejší příjmy, musíme se s manželkou uskromňovat a nevidím svou budoucnost v rukou ODS a TOP zrovna světle. Víme všichni, že Lidovci byli za minulého režimu součástí NF a jsou i mezi nimi dobří jednotlivci, se kterými mám dobré vztahy.

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..